Venbey Yatırım iletişim
Sizi Arayalım Sizi Arayalım
iletişim İletişim
Canlı Görüşme Canlı Destek
DEMO HESAP
GERÇEK HESAP
ÜCRETSİZ DEMO HESAP
Venbey Yatırım Kullanım Koşullarını ve Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Beyanı'nı okuduğumu, anladığımı ve kabul ettiğimi beyan ederim.

Demo Hesap Başvurunuz oluşturuluyor
Marjin call ve stop out seviyeleri

Marjin call ve stop out seviyeleri

Marjin yani teminat pozisyon açmak için hesapta olması gereken minimum tutardaki sermayeyi ifade etmektedir. Venbey Yatırım bünyesinde hesap açan yatırımcılarımız Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) belirlediği maximum 1:10 kaldıraç oranı ile işlem yapabilmektedirler ve kaldıraçlı alım satım işlemlerinde yalnızca %100'üne kadar nakit olarak Türk lirası ve konvertibl döviz kabul edilir.  

Yatırımcılarımızın açık olan işlemleri üzerinde teminat seviyesi belirli bir orana düştüğünde sistem uyarı verecektir. Bu oranlar Marjin Call ve Stop Out seviyeleri olarak adlandırılmaktadır. Venbey Yatırım olarak yatırımcılarımıza uygun spread oranları sunarken bu uyarı seviyelerini de pozisyonlarının devamı açısından avantajlı seviyelerde olmasına özen gösterdik. Bünyemizde Marjin Call seviyesi %50 ve Stop Out seviyesi %20 olarak belirlenmiştir.

Açık pozisyonlar üzerinden kullandığınız teminat oranınız işlemlerinizin sürdürülebilmesi veya yeni pozisyon açmanız için belli seviyede olması gerekmektedir. Varlık seviyeniz marjin seviyenizin, yani açık olan pozisyonlarınız için gerekli teminat miktarınızın % 50’sine ulaştığında marjin call uyarısı MT4 ekranında belirir. Bu seviye %20’ye ulaştığında pozisyonlarınız eksi bakiyeye düşmemeniz için en zararda olduğunuz pozisyondan başlayarak marjin seviyesi %20’nin üzerine çıkana kadar kapanarak devam eder.

Örnek:

Kaldıraç oranı 1:10 ve ürün olarak EURO/USD paritesini baz aldığımızda paritenin fiyatı 1.0890 iken 100.000 Euro’luk 1 lotluk pozisyon açtığınızda bu işlem için gereken margin, yani bu işlemi açabilmek için hesabınızda olması gereken teminat miktarı 1.0890 x 100.000 x 1/10 olarak hesaplandığında 10.890 USD olmaktadır.

Yukarıda verdiğimiz örnekten devam edersek, varlığınız, kullandığınız marjinin%50’sine geldiğinde yani marjin seviyesi %50 olduğunda  Metatrader sistemi tarafından uyarı verilir. Bu uyarının adı marjin call’dur ve marjin call seviyesi kurumlar arasında farklılık gösterebilir. Fiyatın açtığınız pozisyonun tersine hareketini devam ettirmesi durumunda Marjin Call çağrısı stop out seviyesine kadar devam eder. 

Varlığınız, kullandığınız marjinin %20’sine gerilediğinde sistem en çok zararda olan pozisyondan başlayarak, pozisyonları sırasıyla kapatır. İlk pozisyon kapandıktan sonra marjin seviyesi %20’nin üstüne çıkabilir. Ama fiyattaki ters yönlü hareket devam ederse sırayla diğer pozisyonlarınız da kapanabilir. Fiyatın açılan pozisyon ile aynı yönlü hareketinin devam etmesi halinde ise tek bir pozisyonun kapanmasıyla riskli bölgeden uzaklaşılabilir. Stop Out seviyesi de tıpkı marjin call uygulaması gibi kurumların uygulamalarına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Venbey Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Maya Akar Center No:102 Kat:12/49 34394 Şişli İstanbul

RİSK UYARISI

Venbey Yatırım websitesinde yer alan her türlü yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. www.venbeyyatirim.com websitesinde yer alan her türlü iç ve dış piyasalara ait veriler; tablo ve grafikler; fiyatlar bu alanda hizmet veren üçüncü kişi ve kurumlardan temin edilmiş olup; Venbey Yatırım tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla sunulmuştur. Kaldıraçlı alım satım işlemleri ve CFD işlemleri sonucunda kar elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. 2022 Yılı 3. Çeyrek Kar Eden Müşteri Oranı %16,67 Zarar Eden Müşteri Oranı %83,33'tür. Bu nedenle işlem yapmaya başlamadan önce; karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Bu sayfalarda alım-satım kararlarını destekleyecek yeterli bilgi bulunmayabilir. Risklere ilişkin olarak size sunulacak olan risk bildirim formlarını dikkatle okuyunuz.© 2016 Venbey Yatırım - Forex

Canlı Destek Hattı

Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.
Size daha iyi hizmet verebilmemiz amacıyla lütfen aşağıdaki formu doldurarak görüşmenizi başlatın.

Canlı Destek Hattı

Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.
Size daha iyi hizmet verebilmemiz amacıyla lütfen aşağıdaki formu doldurarak görüşmenizi başlatın.


kapat buton
Venbey Yatırım
Bilgilendirme